Тема. Художня культура як духовне явище. Народна і професійна культури
Мета. Дати
уявлення про особливості художньої культури роль мистецтва у її розвитку.
Сприяти усвідомленню учнями змісту
поняття художня картина світу, відмінностей між матеріальними і духовними
цінностями; визначити особливості художньої культури, роль мистецтва в її
розвитку; сприяти формуванню в учнів загальнокультурної компетентності,
ціннісного ставлення до творів мистецтва.
Хід уроку
Величие мира всегда находится в
соответствии с величием духа, смотрящего на него. Добрый находит здесь на земле
свой рай, злой имеет уже здесь свой ад./ Г. Гейне /
I. Організація пізнавальної діяльності
учнів.
Прочитайте епіграф та поясніть, як ви зрозуміли слова
Гейне.
II. Актуалізація опорних знань.
- Які три аспекти включає в себе поняття культура?
Культура є завжди національною, історичною, конкретною за своїм
походженням і призначенням, поняття ж «світова культура» досить умовне і являє собою лише суму національних
культур. Вивчають світову культуру у всіх її національних, соціальних, конкретно-історичних
проявах учені найрізноманітніших
спеціальностей: історики, мистецтвознавці, соціологи, філософи тощо.|дуже||вияв|
- Залежно від умов розвитку виділяються різні види культур.
Назвіть їх.
ΙΙІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Ключове слово нашої теми - культура, і тому саме сьогодні
ми продовжимо ознайомлюватися з поняттям «культура», дізнаємось про народну і професійну культуру, про взаємодію
культур та їх напрямки.
І. Засвоєння нового матеріалу.
Слово вчителя.
Складові культури тісно переплетені і взаємопов’язані. Носіями культури є
кожна окрема людина й усі соціальні групи, що складають суспільство. Отож, за
джерелами формування культуру поділяють на народну й професійну.
1. Народна культура.
Виникла на зорі людства. Народна
культура (її ще називають аматорською чи фольклором) це примітивна культура.
Вона створюється аматорами-творцями, що не мають професійної підготовки й
зв’язана з життям широких народних мас. Її репрезентують казки, легенди, міфи,
пісні, танці. Народна культура не має конкретного автора й передається з покоління до
покоління, зазнаючи при цьому змін. Як правило, ця творчість колективна, їй
властиві імпровізація, етнічні особливості. За
формою виконання елементи народної культури можуть бути індивідуальними,
груповими, масовими.
У минулому народна культура протиставлялася культурі професійній як щось
другорядне і не варте уваги освіченої людини. Інтерес до неї з’явився лише з
епохи Нового часу.
- Назвіть види народного
мистецтва. У яких формах вони знайшли відтворення в побуті?
2. Професійна культура.
З’явилась із переходом суспільства до стадії поділу розумової і фізичної
праці. Професійна культура тісно зв’язана
зі змістом професійної діяльності, роллю, яку вона відіграє в суспільстві,
організацією робочого місця представників даної професії. На неї справляє
великий вплив професійна освіта та підготовка.
З появою професійної культури виникає потреба в її розвитку, збереженні й
поширенні. Цьому служать архіви й музеї, бібліотеки й театри, творчі спілки та
об’єднання. Професійна культура
створюється людьми, які пройшли спеціальну підготовку і присвятили себе певному
виду мистецтва. Належність результатів діяльності того або іншого автора стого
фіксована і захищена авторсьим правом.
Завдання.
Доповнити речення
словами, які, на ваш погляд, мають виразити сутність фрази, поняття.(учні
записують відповіді до отриманих карток)
1.
«Висока культура» створюється привілейованою
частиною суспільства. Вона включає в себе мистецтво, класичну культуру, музику,
літературу, живопис, філософські ідеї, скульптуру та багато іншого. Як правило,
ця культура випереджає рівень сприйняття пересічної людини. Девізом цієї
культури є: « Мистецтво заради…». Відповідь: «мистецтва».
2.
Народна культура створюється анонімними
творцями, які не мають професійної підготовки. Народну культуру також називають
…, але не за рівнем, а за походженням, або колективною. Вона включає в себе
міфи, легенди, епос, казки, пісні, танці. За своїм виконанням елементи народної
культури можуть бути індивідуальними (легенда), груповими (виконання пісні,
танцю), масовими (карнавали тощо).
Відповідь: «аматорською».
3. Синонім до
поняття «народна культура» - …
Відповідь: «фольклор».
4.
Професійна культура створюється окремими
митцями або певною групою людей, які мають… освіту. Наприклад, співак, художник,
спортсмен. Носіями такої культури є люди різних професій. Звичайно, що з цим
пов’язана професійна лексика, яка є одним з джерел фразеології.
Відповідь: «професійну».
5.
Національна культура виступає синтезом
культур різних класів, соціальних шарів та груп суспільства. Своєрідність
національної культури, її неповторність та оригінальність проявляється як в
духовній так і в … культурі, особливостях економічного устрою, засобах ведення господарства,
традиціях виробництва.
Відповідь «матеріальній».
6. Духовна
культура або сакральна культура - це культура, яка характеризує людину та її
дії як творіння...
Відповідь «Бога».
Мистецтво - незбагненне й
незрівнянне.
Його не може
розум осягнуть.
Є в ньому
вічна і священна тайна,
Що кличе
людство на духовний путь.
Перевірка
відповідей, обговорення.
3. Взаємодія культур та їх
напрями.
Самостійна робота з підручником.
Ознайомитися з матеріалом на сторінці 88-89. Бесіда.
- Для яких верств суспільства створюється масове мистецтво? - Назвіть особливості релігійної та світської культур.
VІ. Рефлексія
Поняття «культура» — це явище духовного
життя: релігійно-філософський світогляд людей, їх прагнення будувати життя за
законами справедливості (політики),
наука та освіта, живопис, скульптура, архітектура, музично-театральне
мистецтво, література та ін. Щоправда, провести межу між культурою та
цивілізацією інколи доволі складно. Наприклад, будинки, одяг, посуд,
насамперед, мають прикладне значення, але часто вони є справжніми витворами
мистецтва. Культура на відміну від цивілізації ніколи не буває агресивною.
VІІ. Домашнє
завдання
Опрацювати с.87-91.
На вибір:
1.Виконати комунікативну вправу.
Умова. У вас
беруть інтерв’ю на тему «Культурні події у житті вашого класу, школи, міста,
країни». Висловіть ваше бачення цієї проблеми.
2. Підготувати доповідь.
«Елементи народної культури у творчості відомих митців».
|